|
|||||
![]() |
|||||
|
|||||
![]() |
|
![]() |
Locatie: BB-gebouw, zaal BB-2, Universiteit Twente, Enschede
Datum: 9 februari 2004
Tijd: 16.30-20.45
Kosten: € 140 leden RSGO
€ 185 niet-leden
Klachten aan de bovenste extremiteit komen vaak voor. Volgens recent onderzoek hebben meer dan 40% van de werkenden in Nederland in het voorafgaande jaar deze klachten gehad. Het aandeel van schouderklachten hierin is ongeveer één derde. Rond het schoudergewricht zijn er diverse belangwekkende ontwikkelingen te melden. In augustus 2003 heeft de NVAB de richtlijn voor bedrijfsartsen “Klachten van Arm, Schouder en Nek” (kortweg richtlijn KASN) vastgesteld en onder alle leden verspreid. Gedurende twee jaar is er hard aan deze richtlijn gewerkt. De richtlijn is evidence-based en beschrijft de beste aanpak door de bedrijfsarts zoals die op dit moment geldt. De belangrijkste onderdelen zijn: probleemanalyse, diagnostiek, interventies en evaluatie. Doel van de begeleiding door de bedrijfsarts is het voorkómen van onnodig verzuim of arbeids-ongeschiktheid, en het zoveel mogelijk instandhouden van de arbeidsparticipatie.
Bedrijfs- en verzekeringsarts kunnen beide een grote bijdrage leveren aan het voorkómen van chronisch pijngedrag bij werknemers met schouderklachten. Maar ook van curatieve zijde is hier nieuws te melden. Nieuwe diagnostische mogelijkheden (echografie, CT-scans, MRI scans en arthroscopie) leiden tot het vaststellen van nieuwe syndromen. En de orthopedisch chirurg heeft, meer dan voorheen, mogelijkheden patiënten met schouderaandoeningen operatief te behandelen. Belangrijk om te weten als een bedrijfsarts overweegt een werknemer met schouderklachten door te verwijzen!
Al met al is dit dus een uitermate relevant onderwerp voor de nascholing.
Het programma is globaal als volgt. Een bedrijfsarts die betrokken is geweest bij de opstelling van de richtlijn zal kort de inhoud toelichten. Daarna geeft een verzekeringsarts zijn visie op de richtlijn
. Na de pauze gaat een orthopedisch chirurg in op de operatieve mogelijkheden, en belicht een fysiotherapeut de behandeling in de herstelfase.
Inleiders
Dr A.C.L.P.J. Verhoeven, bedrijfsarts Coronel Instituut, Academisch Medisch Centrum, Amsterdam
A. Wiersma, verzekerings- en bedrijfsarts Mediforce bv, Driebergen
R. Ariës, orthopedisch chirurg Medisch Spectrum Twente, Enschede
D. van der Burg, fysiotherapeut Medisch Spectrum Twente, Enschede.
16:30 uur Ontvangst met koffie
17:00 uur Opening A. Weel
17:10 uur Mededelingen Vereniging RSGO A. Jenner
17:20 uur Activiteiten Medwerk Twente G. Kemna
17:30 uur De NVAB-richtlijn
“Klachten van Arm, Schouder en Nek” A. Verhoeven
18:10 uur Commentaar verzekeringsarts A. Wiersma
18:40 uur Pauze waarin een maaltijd wordt geserveerd
19:25 uur Mogelijkheden voor operatieve behandeling R. Ariës
20:00 uur Beleid in de postoperatieve fase D. van der Burg
20:25 uur Discussie
20:45 uur Afsluiting A. Weel
Na afloop is er gelegenheid tot napraten met een drankje en een hapje.
Syllabus: Bij aanmelding vóór 26 januari krijgt u deze ongeveer een week voor de bijeenkomst toegestuurd.
Accreditatie: Aangevraagd voor 3 uur bij de SGRC.
|
![]() |
|||||
Top ![]() |
![]() |
|