Home Universiteit Twente
 

Epidemiologie voor artsen werkzaam in de jeugdgezondheidszorg

 
7 januari 2005 – 1 april 2005
Van der Valk Hotel de Cantharel te Apeldoorn
Toelichting
De preventieve zorg voor de jeugd maakt een sterke ontwikkeling door. Begin 2003 is de gehele jeugdgezondheidszorg (JGZ) onder de verantwoordelijkheid van de lokale overheid gekomen. De komende jaren moet invulling worden gegeven aan de integratie van de zorg voor 0-4 jarigen en 4-19 jarigen. Binnen het nieuwe basistakenpakket voor de jeugdgezondheidszorg (JGZ) is het verzamelen van informatie over de gezondheidstoestand van de jeugd één van de belangrijkste nieuwe taken. Daarbij moet op basis van de bevindingen van de JGZ informatie worden geleverd om een preventief beleid te kunnen ontwikkelen.
Informatie en dus ook epidemiologisch onderzoek zal een steeds belangrijker onderdeel worden van de dagelijkse praktijk van artsen werkzaam in de JGZ. Het kunnen toepassen van epidemiologische kennis en principes wordt een voorwaarde om in het vakgebied van de JGZ op de been te blijven. Daarom organiseert de Van Hoytemastichting een 5-daagse cursus epidemiologie die specifiek is afgestemd op artsen, werkzaam in de JGZ. De cursus is ontwikkeld door personen werkzaam bij de Twentse Thuiszorgorganisaties en de GGD Regio Twente, in samenwerking met het Centrum Onderzoek Gezondheidszorg van de Universiteit Twente.
In de cursus worden epidemiologische basisbegrippen behandeld aan de hand van concrete voorbeelden uit de jeugdgezondheidszorg voor 0 - 19 jarigen. Daarnaast wordt uitgebreid aandacht besteed aan de relatie tussen de behandelde theorie en de praktijk van de JGZ. Onder andere wordt stilgestaan bij de implicaties van epidemiologische kenmerken van ziekte en gezondheid voor het ontwikkelen van preventieprogramma’s, het gebruik van epidemiologische informatie voor screenings- en onderzoekprogramma’s binnen de JGZ, de eisen die worden gesteld aan epidemiologisch onderzoek binnen de JGZ, het evalueren van JGZ-activiteiten en bronnen van informatie voor het samenstellen van een gezondheidsprofiel van de jeugd.
Het is de bedoeling dat zowel artsen werkzaam in de Ouder- en Kindzorg bij thuiszorgorganisaties als JGZ-artsen werkzaam bij GGD-en aan de cursus deelnemen zodat een uitwisseling van ervaringen uit deze beide takken van de JGZ mogelijk is.
De cursus beslaat 5 cursusdagen, die gemiddeld om de drie weken op vrijdag wordt gegeven. Naast voordrachten wordt gewerkt aan oefeningen en worden
praktijkvoorbeelden besproken. Van deelnemers wordt actieve deelname en enige zelfwerkzaamheid (in de vorm van huiswerkopdrachten) verwacht.
Secretariaat:
Het secretariaat van de Dr G.J. van Hoytema Stichting is gevestigd op het terrein van de Universiteit Twente in gebouw de Vrijhof kamer 256.
Postadres: Postbus 89 7500 AB ENSCHEDE
Telefoon: 053-4892409
i.s.m.
G.G.D. Regio Twente, Thuiszorg Noord West Twente, Carint,
Thuiszorg Enschede-Haaksbergen en Universiteit Twente
Algemene informatie
Data en tijdstippen:
De cursus wordt op de volgende vrijdagen gegeven:
7 en 28 januari 2005,
25 februari 2005,
18 maart 2005,
1 april 2005
De dagen zijn verdeeld in twee blokken: 9.30 tot 12.30 uur en 13.30 tot 16.30 uur
Plaats:
De cursus wordt gegeven in Van der Valk Hotel de Cantharel te Apeldoorn
Kosten:
Het cursusgeld bedraagt € 810, inclusief de kosten van koffie, thee, lunch, syllabus en de overige leerstof die wordt uitgedeeld.
Exclusief een facultatief leerboek "Grondslagen der epidemiologie".
Bij annulering voor 1 december bent u € 45,50 p.p. administratiekosten verschuldigd, bij annulering daarna bent u het volledige cursusgeld verschuldigd.
Annulering geschiedt uitsluitend schriftelijk.
Certificaat en accreditatie:
De cursus is geaccrediteerd door de ABSG onder nummer RC0209001 voor 5,5 uur per bijgewoonde dag. Doelgroep: arts voor maatschappij en gezondheid, domein: hoofdstroom
Na afloop van de cursus krijgt elke cursist het bijbehorende certificaat.
Aanmelden:
Via bovengenoemd aanmeldformulier.
U kunt het cursusgeld voldoen d.m.v. de factuur die u bij uw inschrijfbevestiging ontvangt.
Doel:
Met de cursus wordt beoogd dat JGZ-artsen:
o
beter gebruik kunnen maken van epidemiologische informatie binnen het dagelijks werk van de jeugdgezondheidszorg
o
epidemiologische literatuur kunnen beoordelen
o
epidemiologische informatie kunnen presenteren aan klanten (ouders, leerlingen, gemeenten en andere zorginstellingen)
o
een actieve rol kunnen vervullen bij het opzetten en uitvoeren van epidemiologisch onderzoek binnen de jeugdgezondheidszorg.
Doelgroep
Artsen werkzaam in de jeugdgezondheidszorg, zoals op het consultatiebureau, bij de GGD, op medisch kleuterdagverblijven en in de jeugdzorg. Het maximum aantal deelnemers bedraagt 25.
Docenten
Dr. M.M. Boere-Boonekamp, jeugdarts bij de thuiszorgorganisatie Carint, wetenschappelijk medewerker Centrum Onderzoek Gezondheidszorg, Universiteit Twente
Drs. J. Roorda, epidemioloog bij de GGD Regio Twente
Prof. dr. A.H.M. Kerkhoff, sociaal geneeskundige, Centrum Onderzoek Gezondheidszorg, Universiteit Twente.
Programma
Dag 1
Inleiding in de epidemiologie
Plaatsbepaling van de epidemiologie en het belang voor de JGZ-praktijk.
Het meten van gezondheidsproblemen en sterfte.
Methoden van onderzoek - 1 -
De empirische cyclus.
De verschillende vormen van epidemiologisch onderzoek.
Dag 2
Zoeken naar oorzaken van gezondheidsproblemen
Ziekte-oorzaken en risico op ziektes.
Causaliteit.
Methoden van onderzoek - 2 -
Problemen bij opzet en interpretatie van onderzoek (Bias en Confounding)
Keuze van de onderzoeksopzet (een oefening)
Dag 3
Diagnostiek en vroege opsporing in epidemiologisch perspectief
De toepassing van diagnostiek: vroegdiagnostiek, klinische diagnostiek.
Screening: natuurlijk beloop, principes van screening, testeigenschappen.
Methoden van onderzoek - 3 -
Het operationaliseren van de probleemstelling
Dag 4
Aandachtspunten bij de analyse
Analyseren van toevallige fouten (beginselen van statistische toetsing)
Standaardiseren
Evaluatie van gezondheidszorgvoorzieningen
Proces- en effectevaluatie.
Evaluatie van werkzaamheid, effectiviteit, beschikbaarheid en doelmatigheid.
Dag 5
De epidemiologie als inlichtingendienst
Gezondheidsprofielen
Het presenteren van epidemiologische gegevens.
Epidemiologie en beleid: een complexe relatie
Welke rol speelt epidemiologisch onderzoek bij het uitstippelen van beleid in de JGZ?
   
Sitemap Privacybeleid Retourbeleid Winkel Regels